pifpafstudio.pl

pifpadstudia.pl – dom, kuchnia, dieta

styropian
Dom

Styrodur – czym jest, jak powstaje i do czego go użyć?

Styrodur jest bardzo popularnym tworzywem, które często można spotkać pod nazwą polistyrenu ekstrudowanego, czyli XPS. Jest to materiał, który posiada wiele właściwości sprawiających, że jest świetnym izolatorem. Choć często zestawiany jest ze styropianem, różni się od niego znacząco. Czym dokładnie jest ten przydatny element izolujący, jak powstaje i do czego się przydaje?

Czym jest styrodur?

Styrodur jest w budowie zbliżony do styropianu, jednak w procesie produkcji staje się od niego zróżnicowany. Jest to tworzywo izolacyjne, które jest niezwykle lekkie, wytrzymałe i nienasiąkliwe, co sprawia, że znalazło sobie wiele zastosowań w budownictwie.

Jest to tak naprawdę spieniony polistyren, który posiada bardzo specyficzną, ścisłą strukturę, składającą się z niewielkich komórek. Jedną z jego największych zalet jest to, że jest kompletnie gładki. Odróżnia go to znacząco od styropianu, pozwalając na łatwiejsze wkomponowanie go w otoczenie, zachowując standardy estetyczne. Styrodur posiada jednocześnie lepsze właściwości termoizolacyjne od swoich konkurentów, czyli wełny mineralnej i styropianu. Wszystko to sprawia, że jest coraz częściej używanym izolatorem w budownictwie.

Styrodur – jak powstaje?

Proces postawania styroduru jest w zasadzie dość prosty. Jego delikatnie różniące się odmiany mogą być spowodowane zmieszaniem polistyrenu z różnymi dodatkami, które mają wpływać na jego właściwości. W ten sposób otrzymuje się różne stopnie odporności, jak i inne właściwości – tym barwę tworzywa. 

Granulki polistyrenu zostają poddane działaniu wysokiej temperatury, jak i odpowiedniego ciśnienia, dzięki czemu uzyskuje się efekt spienienia. Następnie kolej na zewnętrze formowanie, w którym to wkłada się spieniony polistyren do odpowiedniej maszyny, która kształtuje tworzywo, jednocześnie obniżając jego ciśnienie wewnętrzne. Takim sposobem polistyren może zwiększyć swoją objętość nawet kilkukrotnie. Każdy styrodur ma troszkę inną strukturę wewnętrzną, jednak nie wpływa to w znaczący sposób na jego właściwości.

Zastosowanie, czyli gdzie posłużyć się styrodurem?

Jednym z najbardziej podstawowych i oczywistych sposobów użycia styroduru jest ocieplanie ścian budynków. Jest on najczęściej używany do zabezpieczania ścian fundamentowych oraz piwniczych. Dlaczego jest on tutaj tak dobrym rozwiązaniem? Wszystko przez nienasiąkliwość, która jest niezwykle ważna, jeśli chodzi o fundamenty, gdyż zwiększa to ich trwałość. Tak samo dzieje się w przypadku piwnic, gdzie panuje wysoki poziom wilgoci.

Izolacja styrodurem czasem ma miejsce również na dachach, jak i podłogach. W tym ostatnim przypadku jest to szczególnie pomocna opcja, gdy mowa o garażu, gdzie podłoga musi poradzić sobie z dużymi obciążeniami i zróżnicowaniem termicznym.