pifpafstudio.pl

pifpadstudia.pl – dom, kuchnia, dieta

poddasza w drewnie
Dom

Poddasza w drewnie wciąż modne

Poddasze przez lata było jedną z najbardziej zapomnianych, a wręcz ignorowanych części każdego domu. W praktyce jego rola ograniczała się do pełnienia funkcji składowiska przeróżnych przedmiotów, niezbyt potrzebnych do codziennego funkcjonowania, ale jednocześnie nieprzeznaczonych jeszcze do wyrzucenia. O wykorzystywaniu tej części domu jako przestrzeni użytkowej mało kto myślał. Czasy jednakże dość mocno się zmieniły w tym względzie, a poddasza stały się integralną częścią domowej przestrzeni mieszkalnej.

Poddasze przestrzenią o własnej specyfice

Nie trzeba się zbyt długo zastanawiać, aby dojść do wniosku, że poddasze jest nieco odmienną przestrzenią od części domu położonych na niższych kondygnacjach. Kształt tej przestrzeni jest bowiem determinowana w fundamentalnym stopniu przez kształt dachu. To od niego zależy jaki poziom nachylenia będą miały skośne sufity, a także jakie okna znajdą zastosowanie w pokojach i innych pomieszczeniach – dachowe czy klasyczne. W zależności bowiem od tego czy dach jest prosty, np. dwupołaciowy, czy skomplikowany, np. wielołamany, można wykorzystać ściany szczytowe do osadzenia klasycznych okien lub ograniczyć się wyłącznie do okien dachowych.

Najbardziej zasadniczą kwestią jest jednakże sposób wykończenia wnętrz, położonych na poddaszu. Najpopularniejszą obecnie techniką wykańczania wnętrz jest wykorzystywanie płyt gipsowo-kartonowych do pokrywania nimi ścian, co wymaga ich szpachlowania, szlifowania i malowania. O wiele lepszym rozwiązaniem wydaje się jednakże sięgnięcie po wykończenie drewniane. Nie dość, że w doskonały sposób wpisuje się ono w charakter tego wnętrza, bądź co bądź ukształtowanego przez drewniane belki i krokwie, stanowiące konstrukcję dachu, to jeszcze nadaje bardzo dużo naturalnego ciepła, co w pozytywny sposób wpływa na komfort zamieszkiwania.

Drewno pod różnymi postaciami

Oczywiście wykończenie drewniane może przyjąć rozmaite formy. Najpopularniejszą i zarazem najbardziej znaną Polakom jest poczciwa boazeria. Choć przez lata wyszydzana i marginalizowana to obecnie powoli wraca do łask, będąc docenianą jako szybki i elegancki sposób na wykończenie ścian i sufitów. Jeśli jednakże ktoś ma ochotę na wykorzystanie drewna do wykończenia poddasza w inny sposób to z powodzeniem może również sięgnąć po lite deski. Bez problemu można je nabyć w każdym markecie budowlanym, a bardziej wnikliwi inwestorzy mogą pokusić się o ich zakup bezpośrednio w tartaku.

Odrębną kwestią są podłogi. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele rozwiązań opartych o ten materiał, które pozwalają cieszyć się efektem podłogi wykonanej z drewna. Co szczególnie istotne część z nich drewno ma tylko na swojej widocznej stronie, a w zasadniczej części wykonane są z materiałów drewnopochodnych. Biorąc jednakże pod uwagę fakt, iż celem jest tutaj zapewnienie poddaszu 'drewnianego’ wyglądu to takie okładziny podłogowe jak najbardziej do tego się nadają. Decydując się na wykończenie poddasza w drewnie warto pamiętać, że materiał ten w znacznie większym stopniu od innych materiałów opiera się naprężeniom, jakie wskutek działania wiatru pojawiają się na poddaszu. Dzięki temu takim wykończeniem można cieszyć się przed długie lata bez konieczności wykonywania napraw i remontów.