pifpafstudio.pl

pifpadstudia.pl – dom, kuchnia, dieta

odżywianie kobiet podczas ciąży
Lifestyle

Odżywianie kobiet podczas ciąży

Aby dziecko urodziło się zdrowe, matka w czasie ciąży musi bardzo o siebie dbać. Troska o ciężarną kobietę obejmuje wiele aspektów. Na pewno trzeba przyjrzeć się temu, czy kobieta nie doznaje zbyt wiele stresu. Niezwykle ważne jest także zdrowe odżywianie się.

Czego potrzebuje dziecko?

Dziecko potrzebuje przede wszystkim zdrowej matki. Kobieta w ciąży powinna dbać o swoje zdrowie. Regularne kontrolę u lekarza ginekologa, monitorowanie chorób przewlekłych, sen i wypoczynek, to podstawy. Niezwykle istotna jest zdrowa dieta. Wiele kobiet w ciąży zaniedbuje to zalecenie. Mówi się, że kobieta w ciąży ma swoje zachcianki, na przykład bardzo lubi jeść dziwne połączenia potraw słodkich i słonych, w nocy ma zachciankę ma zjedzenie truskawek albo śledzia. Coś w tym jest. Wiele kobiet podczas ciąży na wzmożony apetyt, jednak nie wolno dopuścić do nadmiernego przyrostu kilogramów. Oczywiście określony wzrost wagi jest normalny w czasie ciąży, jednak lekarz powinien monitorować wagę swojej pacjentki, ponieważ później może być trudno zrzucić zbędne kilogramy, szczególnie jeżeli pacjentka cierpi na choroby przewlekłe takie jak na przykład cukrzyca.

Ciążowe zachcianki a zdrowa dieta

Odżywianie kobiet podczas ciąży nie może być tematem tabu. Kobiety bardzo często w pierwszym trymestrze cierpią na nudności i wymioty, dlatego tak trudno zaplanować zdrowy jadłospis, ponieważ nigdy nie wiadomo co danego dnia kobieta będzie mogła zjeść. Warto jednak postarać się, aby posiłki były jak najbardziej zróżnicowane, żeby zapewnić organizmowi wszystkie niezbędne witaminy i składniki odżywcze. W diecie nie może zabraknąć przede wszystkim żelaza i wapnia. Są takie zioła, w których ciężarna kobieta nie powinna pić. Warto również na to zwrócić uwagę. Oczywiście kobieta w ciąży może mieć swoje ciążowe zachcianki, ale niedopuszczalne jest jedzenie tylko kilku określonych produktów, ponieważ można zaszkodzić sobie i dziecku. Na pewno odżywiając się w ten sposób kobieta nie jest w stanie utrzymać swojego organizmu w zdrowiu. Na szczęście kobieta może sporo nauczyć się o odżywianiu w czasie ciąży między innymi w szkole rodzenia, a także może pozyskać informacje w Internecie. Nie ma wytłumaczenia dla braku wiedzy w tym zakresie.

Znakomitym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy dietetyka klinicznego, szczególnie jeśli kobieta boryka się z różnymi chorobami. Dieta stworzona przez dietetyka pozwoli kobiecie jak najlepiej przejść przez okres ciąży, a później połogu, bez uszczerbku na zdrowiu.