pifpafstudio.pl

pifpadstudia.pl – dom, kuchnia, dieta

salon w stylu glamour
Wnętrza

Jak urządzić salon w stylu glamour?

Styl glamour od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Kojarzy się przede wszystkim z wysublimowaniem, elegancją i dbałością o detale. Jest nietuzinkowy, często odważny, nie stroni od błyskotek i ekskluzywnych materiałów. Jak wprowadzić go do swojego mieszkania? Jak zaprojektować wymarzony salon w stylu glamour?

Styl glamour – elegancja i czar

Styl glamour słusznie kojarzony jest z Hollywood. To stamtąd się wywodzi i tam cieszy się największą popularnością. Wykreowały go gwiazdy amerykańskiego kina, które chciały cieszyć się luksusem nie tylko na ekskluzywnych galach, ale i w swoich czterech kątach. Stawiane na wzgórzach Hollywood wille wypełniały stylowe meble, drogie materiały, niebanalne dekoracje. Samo słowo glamour oznacza błysk, czar, elegancję, a nawet przepych. To zaprzeczenie przeciętności i ascetyczności. W stylu glamour wnętrze stanowi rodzaj szkatułki na błyskotki: jest wypełniane luksusowymi meblami, dużą ilością dodatków, mnóstwem połyskujących detali. Liczy się luksus i blask – to odważny, nie stroniący przed przesadą trend, który szybko zyskał popularność w USA, a potem na całym świecie. Może występować w różnych wydaniach: od nawiązującego do minionych epok, zwłaszcza baroku, po bardzo nowoczesny.

Salon w stylu glamour – od czego zacząć?

Salon to serce domu, ale i jego wizytówka. To tutaj przyjmowani są goście, tutaj organizowane są wszelkiego rodzaju imprezy okolicznościowe. Styl glamour doskonale podkreśli wyjątkowość tego miejsca. Pozwoli zaaranżować niebanalną, stylową przestrzeń przykuwającą uwagę mnóstwem połyskujących detali.

Jak urządzić salon w stylu glamour? Wybierając meble, należy uważnie dobierać materiały. Do stylu glamour najbardziej pasują te połyskujące, kojarzące się z luksusem: metal, szkło, lakier na wysoki połysk. Jeśli chodzi o tekstylia, dominują atłas, welur czy satyna, które odbijają światło i tworzą wrażenie ekskluzywności. Nieodłącznym elementem salonu w stylu glamour są błyszczący żyrandol oraz liczne lustra, wykorzystywane także jako wykończenie mebli, np. konsoli czy blatu. Im więcej powierzchni, które odbijają refleksy, tym bardziej glamour będzie salon.

W kwestii dekoracji nie obowiązują ograniczenia. Hollywoodzkie domy to często przepych i liczne bibeloty. Najlepszym wyborem będą eleganckie lampy, dekoracyjne ramki na zdjęcia, luksusowe zasłony czy dywany. Jako ozdobę można wykorzystać porcelanę czy fikuśne wazony albo rzeźby.
W salonie glamour powinna dominować jasna kolorystyka, jako element kontrastowy może pojawić się trochę czerni. Najpopularniejsze w estetyce glamour barwy to biele, beże, pastelowy róż, zieleń czy błękit.