pifpafstudio.pl

pifpadstudia.pl – dom, kuchnia, dieta

jak odnowić łazienkę
Dom

Jak odnowić łazienkę – z rozmachem czy niewielkim kosztem?

Łazienka jest jednym z najczęściej wykorzystywanych pomieszczeń w domu. To tutaj bowiem musi zajrzeć kilka razy dziennie każdy z domowników w celu wypełnienia swoich potrzeb fizjologicznych i higienicznych. Co szczególnie istotne łazienka, jak żadne inne pomieszczenie w domu, jest narażona na działanie bardzo dużej ilości szkodliwych czynników, do których zaliczana jest przede wszystkim wilgoć, niosąca za sobą takie zagrożenia jak chociażby grzyby i pleśnie.

Pytania o to jak odnowić łazienkę

Warto zauważyć jedną, bardzo istotną kwestię – bez względu na sposób wykończenia tego wnętrza, rodzaj zastosowanych materiałów, czy też powierzchnię, każda łazienka prędzej czy później będzie wymagała remontu. I tutaj pojawia się kolejna fundamentalna sprawa – pytanie o zakres przeprowadzanego remontu łazienki. Wbrew pozorom koszt całkowitego remontu tego pomieszczenia, uwzględniającego również skucie starych i położenie nowych płytek może – w zależności od powierzchni łazienki i rodzaju zastosowanych materiałów – sięgnąć nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Bez względu na zasobność właściciela łazienki jest to dość spora kwota. Dlatego też można rozważyć również mniej ekspansywną opcję, jaką będzie odnowienie łazienki bez jej fundamentalnego przekształcania. Oczywiście oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy, jednakże dla osób, które nie planują w przesadny sposób szastać pieniędzmi na remont łazienki, to drugie rozwiązanie może okazać się interesującym. Tym bardziej że obecnie dostępne na rynku materiały pozwalają na przeobrażenie wnętrza w niebywały wręcz sposób.

Zaczynamy, czyli odnawianie łazienki w praktyce

Decydując się na kompleksowy remont łazienki warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy wykończeniowej, która usunie stare płytki, w odpowiedni sposób przygotuje powierzchnie ścian i podłóg do ułożenia nowych okładzin, a także przeprowadzi wszystkie prace szybko i fachowo. Można oczywiście próbować przeprowadzić przynajmniej część prac samodzielnie, w ostatecznym rozrachunku może się jednakże okazać, że nie był to zbyt sensowny trud, a prace przeprowadzone samodzielnie jedynie utrudniły późniejsze zadanie wynajętej ekipie.

W przypadku decyzji o przeprowadzeniu mniej zakrojonego remontu łazienki dość śmielej można decydować się na samodzielne prowadzenie tych prac, co pozwoli na wygenerowanie dodatkowych oszczędności. Zastanawiając się nad tym jak odnowić łazienkę w sposób nieinwazyjny, a jednocześnie zyskać efekt świeżości warto najpierw zastanowić się, co w obecnej chwili w łazience nie sprawia już dobrego wrażenia.

Jeśli są to płytki to nie oznacza to wcale, że trzeba jednak się ich pozbywać. Na rynku są bowiem dostępne doskonałe farby renowacyjne do płytek, które pozwalają w prosty sposób zmienić ich wygląd, dając efekt całkowicie nowych płytek bez potrzeby ich usuwania. Co szczególnie istotne ich ceny są bardzo atrakcyjne, a aplikacja niezwykle prosta, przez co nawet niezbyt doświadczeni malarze są w stanie poradzić sobie z tym zadaniem. Oprócz malowania płytek z pewnością przyda się także pomalowanie sufitu i ścian, jeśli oczywiście te drugie nie są pokryte płytkami. Dobrym pomysłem będzie także wymiana mebli oraz części armatury łazienkowej.