pifpafstudio.pl

pifpadstudia.pl – dom, kuchnia, dieta

sprzątanie porady
Dom

Sprzątanie porady: jak zadbać o porządek w domu?

Nie przepadasz za sprzątaniem, ale lubisz, gdy wokół Ciebie jest czysto i świeżo? W takim przypadku sprawdź nasze porady, z którymi możesz zadbać o swój dom bez wysiłku!

Utrzymanie czystości nie musi być pracochłonne. Każdemu planującemu sprzątanie porady w naszym artykule mogą pomóc w zaoszczędzeniu czasu i uzyskaniu idealnego efektu. O czym warto pamiętać?

1. Przygotuj harmonogram sprzątania

Jeżeli masz trudności z utrzymaniem domu w należytym porządku, przygotuj harmonogram sprzątania. Zapisz w nim prace do wykonania każdego dnia, co tydzień, a także co miesiąc, aby łatwiej zorganizować swoją pracę.

Sprzątanie każdego dnia:
– przetarcie blatów
– mycie naczyń
– odkładanie rzeczy na ich miejsce

Sprzątanie co tydzień:
– ścieranie kurzu
– sprzątanie kuchni i łazienki
– odkurzanie i mycie podłóg
– pranie ubrań i prasowanie

Sprzątanie co miesiąc:
– przetarcie okien i przeszkleń
– czyszczenie lodówki, piekarnika, mikrofalówki
– ścieranie kurzu w trudno dostępnych miejscach

2. Sprzątaj od góry do dołu

Aby zaoszczędzić sobie pracy podczas sprzątania domu, warto przestrzegać ważnej zasady – robić to od góry do dołu. Wtedy wszelkie zanieczyszczenia nie będą osiadały na umytych już nawierzchniach.

Warto więc zacząć od prac w szafkach kuchennych, umycia okapu kuchennego, by potem przejść do blatów, a na końcu wyczyścić podłogę. W ten sposób prace zajmą mniej czasu, a efekt będzie znacznie lepszy.

3. Korzystaj z nowoczesnego AGD

Razem z nowoczesnymi sprzętami do sprzątania utrzymanie czystości w domu będzie znacznie łatwiejsze. W sklepach czeka szeroka gama ciekawych urządzeń – prym wiodą nowoczesne odkurzacze, z którymi można szybko pozbyć się brudu z wielu miejsc, także tych trudno dostępnych.

Znacznym ułatwieniem w sprzątaniu są roboty odkurzające, bezprzewodowe odkurzacze pionowe, odkurzacze z funkcją mycia podłóg, a także wygodne mopy ze spryskiwaczem czy myjki parowe z różnymi końcówkami do wyboru.

4. Szybkie czynności wykonuj od razu

Nie warto zostawiać na później tych prac, które można wykonać natychmiast. Odłożenie na swoje miejsce wszystkich przedmiotów, przetarcie brudnych blatów, stołu w salonie, szybkie odkurzenie podłóg, umycie lustra w łazience, usunięcie plam z podłogi – te, a także inne czynności można wykonać w kwadrans, aby dom każdego dnia lśnił czystością.

Systematyczne sprzątanie domu może zaoszczędzić dużo czasu podczas cotygodniowych porządków, a także daje satysfakcję, że wnętrza prezentują się atrakcyjnie przez cały czas.

5. Używaj skutecznych środków czystości – także naturalnych

Aby sprzątanie było jeszcze łatwiejsze, pamiętaj o dobraniu właściwych środków czystości. Asortyment jest bardzo szeroki, dlatego można bez problemu skompletować zestaw potrzebnych detergentów.

Zamiast kupowania mleczek, płynów czy sprayów w sklepie, można też przygotowywać je samodzielnie. Soda oczyszczona, kwasek cytrynowy – to składniki, które pozwalają na utrzymanie czystości w całym domu bez konieczności sięgania po mocną chemię. Można korzystać z nich również do sprzątania w kuchni i w łazience.