Chociaż w miastach wojewódzkich i w większych aglomeracjach większość osób ma dostęp do ogrzewania miejskiego lub decyduje się na gaz, to w mniejszych miejscowościach, a nawet na wielu przedmieściach, wciąż największą popularnością cieszą się piece węglowe. Nie są to już jednakże stare „kopciuchy”, które powodowały przeraźliwy smog, a najczęściej nowoczesne i bardzo wydajne piece na workowany ekogroszek, zwykle dodatkowo wyposażone w specjalny podajnik, dzięki któremu spalanie jest niższe, a do atmosfery wydostaje się mniej szkodliwych substancji.
Do ekogroszku najlepiej nadają się dedykowane mu piece
Ekogroszek workowany, to znakomity materiał opałowy, lecz jednak produkowany jest z węgla i jako taki powinien być wykorzystywany jedynie w instalacjach, które są do tego przystosowane. Na rynku dostępna jest szeroka paleta pieców, które są nim opalane i wybranie takiego, który będzie najodpowiedniejszy do konkretnego domu, nie powinno stanowić nawet najmniejszego problemu. Można także skorzystać z jednego z systemów dopłat, które dostępne są na poziomie gminnym, powiatowym oraz wojewódzkim.
Warto także zwrócić uwagę na to, żeby ekogroszek workowany, który kupujemy, pochodził z wiadomego źródła i od sprawdzonego producenta. Dzięki temu zyskujemy pewność, że ma on zadowalające nas parametry i odpowiednio niską popielność. Nie jest to trudne, ponieważ dzisiaj nawet węgiel można z łatwością zamówić online, przy okazji sprawdzając, jakimi sprzedawca cieszy się opiniami w Internecie. To szybka i wygodna metoda.
Groszek groszkowi nierówny
I właśnie dlatego workowany ekogroszek powinien być estetycznie opakowany, a na etykiecie powinny znaleźć miejsce wszystkie jego właściwości oraz informacja o posiadaniu niezbędnych atestów. To właśnie dzięki nim wiadomo, że kupiony węgiel jest wystarczająco niskoemisyjny, przy jednoczesnym zachowaniu dobrych parametrów grzewczych. Dodatkowo jest też estetyczny, a dzięki zapakowaniu w 25 kilogramowe worki, nie pobrudzi nadmiernie pomieszczenia, w którym będzie przechowywany.
Ekogroszek workowany pozwolił na znaczne ograniczenie emisji spalin w gospodarstwach domowych i na dobre zagościł w polskich domach. Wygoda użytkowania, a także bardzo niska i korzystna cena sprawiają, że jest najchętniej wybieranym przez Polaków opałem. Jego popularności nie zdołały przyćmić popularne panele fotowoltaiczne, ponieważ koszty instalacji są tak duże, że nadal decyduje się na nie stosunkowo niewiele osób. Natomiast ten rodzaj energii węglowej jest czystszy od klasycznych brykietów, a przy tym szeroko dostępny.