pifpafstudio.pl

pifpadstudia.pl – dom, kuchnia, dieta

łączenie kolorów w mieszkaniu
Lifestyle

Łączenie kolorów w mieszkaniu

Należy mieć świadomość, że łączenie kolorów w mieszkaniu tylko z pozoru jest łatwym zadaniem. Nie wszyscy wiedzą, w jaki sposób oddziałują one na postrzeganie danego wnętrza. Jakimi barwami mieszkańcy powinni się otaczać? Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie kierowanie się własnym gustem. Najważniejsze jest bowiem własne poczucie estetyki.

Podstawowe zasady zestawiania kolorów

Świetną opcją będzie skorzystanie z koła barw. Dzięki temu użytkownik nie powinien mieć większych problemów z dobraniem odpowiednich kolorów do wnętrza. Co powinna zrobić osoba, która jest zainteresowana urządzeniem mieszkania monochromatycznie w zielonym odcieniu? Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie wtedy zestawienie zieleni o różnym nasyceniu i jasności. Można w ten sposób uniknąć monotonii. Godny uwagi jest fakt, że wspomniane kolory znajdują się na kole barw jeden pod drugim. Doskonałym rozwiązaniem będzie także łączenie ze sobą kolorów, które są umiejscowione obok siebie. Można również użyć kolorów, które znajdują się na kole barw naprzeciwko siebie.

Sprawdzone zestawienia kolorystyczne

Użytkownikowi podczas tworzenia zestawień kolorystycznych, rekomendowane jest w pierwszej kolejności bardzo poważne zastanowienie się, co dokładnie chce uzyskać we wnętrzu. Należy mieć świadomość, że kolory mogą wpłynąć na zmianę jego postrzegania. Dzięki jaśniejszym kolorom wnętrze będzie wydawało się zdecydowanie bardziej przestronne. Z kolei ciemniejsze mogą wpłynąć na jego optyczne zmniejszenie. Oznacza to tym samym, że kompozycje kolorystyczne mogą zarówno ocieplić, jak i ochłodzić pomieszczenie. Podczas aranżowania wnętrza zalecane jest korzystanie ze sprawdzonych zestawień kolorystycznych.

Doskonałym rozwiązaniem może być połączenie koloru białego z zielonym. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że biel świetnie odnajdzie się w minimalistycznym stylu. Można również zaobserwować, że z roku na rok coraz większa liczba osób podejmuje decyzję o połączeniu bieli z brązem. Godny uwagi jest fakt, że zdecydowane barwy świetnie sprawdzą się w przypadku osób, które chciałyby uniknąć kolorystycznej nudy. Doskonałą opcją będą także mocne zestawienia bieli. Odważne osoby mogą zestawić biel z różem czy ciemnymi odcieniami szarości.

Nie można oczywiście zapomnieć o szarości. Wspomniany kolor jest nie tylko neutralny, ale również spokojny. Bardzo łatwo jest zatem zestawić go z innymi barwami. Koniecznie trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że baza kolorystyczna złożona z różnych odcieni szarości będzie potrzebowała wyrazistych odcieni.